Jihočeští sledge hokejisté půjdou do nové sezony s podporou Nadace ČEZ

Jihočeští tělesně postižení hokejisté, sdružení ve Sportovním klubu vozíčkářů Králové (Kings) České Budějovice, se chystají na novou sezonu, která odstartuje tradičně koncem září. Sledge hokejový tým do ní letos může nastoupit i díky podpoře Nadace ČEZ. Tuto skutečnost komentuje následující tisková zpráva.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Poslední roky zápolí vozíčkáři s nedostatkem hráčů i financí. Přesto v sezoně 2015 – 16 obsadili osmou příčku v ligové tabulce. „Sportovní klub vozíčkářů Králové České Budějovice byl založený v roce 2004 s cílem zajistit pokračování jihočeského sledge hokeje, který v roce 2003 získal titul mistra republiky. Podpora Nadace ČEZ a dalších partnerů, bez jejichž pomoci by klub nemohl fungovat, je důležitá nejen pro dosažení této mety, ale především pro podporu sportu tělesně postižených,“ říká Zdeněk Klíma, hrající předseda klubu.

Sport pomáhá hendikepovaným překonat fyzické i psychické obtíže a zvyšuje jejich celkovou zdatnost. Tělesně postižení sportovci se ve velké většině případů mnohem lépe vyrovnávají se svým hendikepem, žijí společensky, dosahují lepšího postavení v zaměstnání i rodině a mají lepší předpoklady pro zdravou výchovu svých dětí. Berle či vozík, symboly bezmocnosti, se nepoužívají při sledge hokeji. Všichni mají stejné vybavení a jen celý tým díky vzájemné spolupráci dokáže zvítězit nad soupeřem.

Podpora sledge hokeje je dalším dílčím naplněním závazku Skupiny ČEZ. „Pomáháme tam, kde působíme,“vysvětluje František Lust, člen správní rady Nadace ČEZ a v této souvislosti připomíná, že nadace rozděluje každoročně částku překračující 150 milionů korun na sociálně potřebné projekty, dále projekty pro děti, seniory či hendikepované osoby a na podporu rozvoje regionů.

Chtějí se posunout v tabulce výš

Podle Petra Šuleře, vedoucího Útvaru komunikace Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ a jihočeského zástupce v Nadaci ČEZ, je rozvoj sportovních a pohybových aktivit v každém věku a bez tělesných omezení jednou z prioritních oblastí dlouhodobě finančně podporovaných Nadací ČEZ. „Možnosti zdravého životního stylu, pravidelného pohybu a cvičení, nejsou jen výsadou mladých. Nárok na ně mají i senioři a lidé s hendikepem. Proč tedy neumožnit hrát hokej vozíčkářům,“ zdůrazňuje Šuleř.

Sledge hokejový tým z jihu Čech dostane nový název. Přibudou významní partneři z jihočeského regionu a také hráči. „Spolupráce s novými partnery výrazně posílí možnosti týmu posunout se v tabulce o několik stupínků výše. Nové jméno týmu zařadí náš sport do jihočeské hokejové rodiny a přinese hráčům motivaci. Spolupráce se sportovními odborníky Jihočeské Univerzity zdravotně sociální fakulty zkvalitní přípravu. Hranice týmu posunou i partneři v oblasti sportovní výživy,“ doplňuje Klíma.

Jihočeský tým i Českou sledge hokejovou ligu ČSHL čeká v nadcházející sezoně mnoho změn. Došlo ke zredukování počtu účastníků v soutěži na osm českých týmů v rámci působení po celé České republice, ubylo omezení v zapojování zahraničních hráčů. Liga se posunula na mezinárodní úroveň a jako nejprestižnější soutěž sledge hokeje v Evropě umožňuje hendikepovaným sportovcům z pěti evropských zemí kvalitní přípravu a integraci v rámci sledge hokej považovaného za nejtvrdší sport vozíčkářů.

(tz)CSLH CSHA

České Budějovice Karlovy Vary Litvínov Olomouc Pardubice Sparta Studénka Zlín