Vozíčkáři vstoupí do sezony pod hlavičkou Motor sledge. Rozšířený kádr zabojuje o play off

Sezonu 2016 – 17 odstartují hokejisté Sportovního klubu vozíčkářů (SKV) České Budějovice pod novou hlavičkou Motor sledge, s podporou nových partnerů a rozšířeným hráčským kádrem. Po dvou sezonách, v nichž pobývali na spodních příčkách ligové tabulky, hodlají vybojovat postup do play off České sledge hokejové ligy (ČSHL). A zahajují spolupráci se Zdravotně sociální fakultou Jihočeské univerzity, od níž si slibují velkou pomoc do budoucna.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – V osmičlenné ČSHL (loni měla deset účastníků, předloni šest), která se těší značnému renomé v celoevropském kontextu, neboť dresy českých týmů oblékají reprezentanti sedmi zemí), hodlají Jihočeši letos poskočit výš. „Naším cílem je účast v ligovém play off,“ ujišťuje hrající předseda klubu Zdeněk Klíma. Jeho tým vstoupí do bojů o body v Pardubicích 24. září, o den později se představí v Olomouci. „Do branky v obou zápasech půjde Michal Havelka,“ prozrazuje Klíma, který je zároveň asistentem kapitána.

Nominovaný strážce budějovické klece se výkonnostně zlepšil díky speciální péči trenéra brankářů Stanislava  Hrubce. V průběhu nadcházející sezony bude Michal Havelka (v civilu sportovní redaktor) dostávat rovnocennou zápasovou příležitost s dosavadní jedničkou Davidem Švecem (místopředseda klubu) a rakouskou posilou Michaelem Ossmitzem. Kádr mužstva (loni zde bylo pouhých devět hráčů, letos jednadvacet) rozšířilo jedenáct Rakušanů z Vienna Warriors a Carinthian Steelers Klagenfurt.

Zahraniční hokejisté neváhají cestovat k zápasům, ale i tréninkům až několik stovek kilometrů. Většina okolních zemí postrádá vlastní klubovou soutěž, hrají se tam pouze turnaje a přátelská utkání. Česká soutěž je navíc díky své úrovni pro vozíčkáře velmi lákavá. Borci od našich jižních sousedů přicházejí do týmu Motor sledge díky dohodě s trenérem rakouské reprezentace, někdejším českým exulantem Zdeňkem Vaňkem. Všichni společně již absolvovali soustředění v Kapfenbergu a zápasy na LAAP Cupu ve Zlíně.

S trenérem se budou vzájemně učit

Na post hlavního kouče po Jiřím Hanzalovi nastupuje mladý, neokoukaný, ale zatím i nezkušený Jan Janda, byť se pohyboval mezi ledními hokejisty a hokejbalisty a jako nepostižený si vyzkoušel i sledge. V civilu dlouhodobě pracuje se zdravotně hendikepovanými. „Pro nás je lepší mít méně zkušeného trenéra, než takového, který kvůli jiným aktivitám nemůže jezdit na všechny zápasy. Budeme se vzájemně učit,“ vysvětluje Zdeněk Klíma. Budějovičtí řeší i obsazení pozice trenérského asistenta, jímž by se mohl stát hokejbalista Martin Heřman.

Sportovní klub vozíčkářů plánuje na blížící se valné hromadě odhlasovat vypuštění slova Králové ze svého názvu. Spolek nadále zůstane jako SKV České Budějovice, ale do České sledge hokejové ligy vstoupí pod hlavičkou Motor sledge České Budějovice. „Věříme, že novou motivaci a morální podporu přinese i nové jméno týmu, které nám se svolením majitelů ochranných známek Motor, umožňuje stát se nedílnou součástí českobudějovického hokeje a hokejové rodiny Motoru,“ zdůrazňuje Zdeněk Klíma.

Významnou posilu představují čerstvě příchozí partneři týmu Motor sledge – Nadace ČEZ, Budějovický Budvar a společnost PS Patrol. „Hendikepované sportovce podporujeme systémově a dlouhodobě. Jejich schopnost poprat se s osudem a fyzickým znevýhodněním je obdivuhodná a v mnoha případech velmi inspirativní pro zcela zdravé lidi,“ připomíná Petr Šuleř, vedoucí Útvaru komunikace Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ a jihočeský zástupce v Nadaci ČEZ.

Otevírají se velké možnosti

V minulých sezonách se potýkali sledge hokejisté s nedostatkem finančních prostředků. „Již více než dvě desítky let patří značka Budweiser Budvar mezi významné sponzory českobudějovického profesionálního hokeje. Jsme rádi, že můžeme podpořit i sledge hokej, který patří k nejtvrdším vozíčkářským sportům a jeho hráči mají náš hluboký obdiv,“ připojuje svůj hlas Tomáš Pintér, brand manažer národního podniku Budějovický Budvar. „Věříme, že Motor přinese sledge hokejistům novou energii,“ říká Roman Turek, prezident prvoligového klubu.

Vedle partnerství s hokejovým Motorem si Sportovní klub vozíčkářů hodně slibuje také od začínající spolupráce se sportovními odborníky Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity. „Otevírají se nám velké možnosti, k nimž patří využívání rehabilitačního pracoviště a zájem ze strany studentů i vedoucích pedagogů, kteří nabízejí pomoc v oblasti fyzioterapie, přípravy na zápasy, zdravotní prevence i odblokování fyzických potíží vzniklých při pohybu hendikepovaných hráčů na ledě,“ dodává Zdeněk Klíma.

Sportovní klub vozíčkářů Králové České Budějovice byl založený roku 2004 s cílem zajistit pokračování jihočeského sledge hokeje, který v roce 2003 získal titul mistra České republiky. Sport pomáhá zdravotně postiženým překonávat fyzické i psychické obtíže a zvyšuje jejich celkovou zdatnost. Tito lidé se díky sportu ve velké většině lépe vyrovnávají s hendikepem. Žijí společensky, dosahují lepšího postavení v zaměstnání i rodině, posilují předpoklady pro zdravou výchovu svých dětí. Při sledge hokeji se nepoužívají berle ani vozík, symboly bezmocnosti.

zdroj: www.jchokej.cz, autor:(lho)

Kádr Motor sledge pro sezonu 2016 – 17:

Brankáři: David Švec, Michael Ossmitz, Michal Havelka
Obránci: Filip Paclík, Stefan Ebendorfer, Tomas Schichler, Fabian Burtcher, Markus Krejcik, Stefan Reininger
Útočníci: Zdeněk Klíma (asistent kapitána), Daniel Kalina (asistent kapitána), Jiří Rumplík (kapitán), Jakub David, Jan Kočnar, Josef Dvořák, Václav Paclík, Martin Pachoining, Jürgen Haindl, Sandro Kalegaris, Rafael Jung, Kai Habeler
Trenér: Jan JandaCSLH CSHA

České Budějovice Karlovy Vary Litvínov Olomouc Pardubice Sparta Studénka Zlín