MOTOR SLEDGE ČESKÉ BUDĚJOVICE

Historie sledge hokeje

Sledge hokej se vyvinul z nejrychlejší kolektivní hry na světě a to sice z ledního hokeje. Zjednodušeně by se dalo říci, že je to lední hokej pro tělesně postižené.

Sledge hokej je forma klasického lední hokeje pro lidi s handicapem. Hráči se pohybují na speciálních saních, kterým se říká sledge. Tu tvoří kovová konstrukce, která je ve spodu opatřená dvěma noži a hráči sedí ve speciálním plastovém sedáku. K pohybu se používají 2 krátké hokejky s ostrými hroty na konci. Hraje se na hřišti klasických rozměrů jako pro lední hokej a počet hráčů je také stejný jako u klasického hokeje, tedy 5 + brankař. Sledge hokej je sport převážně pro handicapované hráče, ale v České Republice mohou hrát i hráči zdraví, kteří jsou během hry také usazeni na sáňkách. V každém týmu může být maximálně 5 zdravých hráčů, ale v jeden okamžik smí být na ledě pouze 2 z nich. Střídačky a trestné lavice jsou umístěny na ledě u mantinelu, jinak se pravidla neliší od klasického ledního hokeje. Výstroj hráčů je také stejná, jen na místo bruslí mají pevnou obuv.

Počátky sledge hokeje můžeme najít ve švédském Stockholmu na začátku 60. let minulého století. To si skupina švédských chlapíků z rehabilitačního centra řekla, že by rádi pokračovali v hraní hokeje a to i přes své postižení. Proto si postavili speciální saně (dále už jen sledge). Sledge byly vyrobeny z kovového rámu, na kterém byly připevněny nože z bruslí. Jako hokejky se z počátku používaly kulaté palice s řídítky jízdích kol.

Sledge hokej se kolem roku 1969 rozšířil natolik, že v okolí Stockholmu fungovalo již 5 týmů. V tomto roce se odehrálo i první mezistátní utkání a to mezi týmem švédského Stockholmu a norského Osla. Během 70. let sledge hokej dá se říci trochu stagnoval. Až v 80. letech se mezi další země, kde se sledge hokej začal, hrát přidala Velká Británie a Kanada. Ovšem asi největší rozkvět zažil tento sport až koncem minulého století, kdy se do mezinárodních bojů zapojilo USA, Estonsko a Japonsko.

V roce 1976 se sledge hokej objevil poprvé na Paralympijských hrách. Bohužel ne jako paralympijských sport, ale jen jako exhibice švédského národního týmu. Zní to neuvěřitelně, ale až v roce 1994 se stal sledge hokej paralympijských sportem na Paralympiádě v Lillehamru. Po norském zlatém úspěchu na Paralympiádě v Naganu v roce 1998 se k zemím hrajícím sledge hokej přidaly Německo, Holandsko, Korea a v neposlední řadě Česká republika.

Sledge hokej v ČR

V české Republice vznikl první tým v roce 1999 ve Zlíně. V roce 2002 se přidaly týmy Kolína a Olomouce a mohl se tak začít hrát historicky první ročník soutěže pod názvem Český pohár. Jeho prvním vítězem se stali Sedící berani ze Zlína. Rok poté vznikly další 2 týmy v Karlových Varech a Českých Budějovicích. A mohlo se již uskutečnit první oficiální kolo České sledge hokejové ligy s oficiálním titulem pro vítěze Mistr České Republiky. Vítězem tohoto ročníku České sledge hokejové ligy se stal nováček z Českých Budějovic.

Do roku 2004 se také datuje vznik žastřešující organizace českého sledge hokeje České sledge hokejové asociace www.sledgehokej.cz

V roce 2005 se ve Zlíně na nové PSG Aréně poprvé v historii na území ČR uskutečnilo Mistrovství Evropy, kde Česká reprezentace, v konkurenci 6 mužstev, obsadila 4. místo.

V roce 2005 přibyl do České ligy, v pořadí již 6. celek, Sparta Praha.

V roce 2009 vznikl nový klub ve Studénce, v roce 2011 v Pardubicích a v roce 2014 v Litvínově

Česká sledge hokejová liga v roce 2016/2017 je s osmi týmy největší Evropskou sledge hokejovou ligou s účastí hráčů 7 zemí.

Česká sledge hokejová reprezentace vznik 2002/2003

2005 4. místo ME ve Zlíně

2007 2. místo na ME v Itálii.

2008 2. místo MS skupiny B v Americkém Bostonu a postup do skupiny A

2009 5. místo MS skupiny A v Ostravě.

Tento turnaj byl zároveň i kvalifikací na ZPH 2010 ve Vancouveru.

Díky 5. místu z MS v Ostravě se sledge hokejová reprezentace kvalifikovala jako týmový sport poprvé v paralympijské historii České republiky na zímní Paralympijské hry .

2010 5. místo na WPG Vancouver Kanada

2011 2. místo ME Švédsko

2012 4. místo MS skupiny A Norsko

2013 4. místo MS skupiny A Korea

2014 5. místo WPG Sochi Rusko

2015 7. místo MS skupiny A USA

2016 4. místo ME Švédsko

Historie klubu

Založení klubu

Náš Jihočeský sledge hokejový tým byl založen roku 2004 Janem Rosickým, Václavem Baťkou a Františkem Kovářem pod názvem Sportovní klub vozíčkářů Králové České Budějovice.

Jméno Králové právě pro titul města České Budějovice jako města královského.
Na ustavnovující valné hromadě bylo zvoleno historicky první předsednictvo
předseda : Zdeněk Klíma, místopředseda : Daniel Kalina

Počátky Jihočeského sledge hokeje sahají do roku 2002 kdy sledge hokej začali zdravotně hendikepovaní sportovci trénovat pod 1 CZP JČ kraje. V sezoně 2003/2004 získal tento tým jako první tým titul Mistra ČR v tehdejším 1.ročníku České sledge hokejové ligy. Pro další sezonu 2003/2004 však již pro sledge hokej nebyl prostor ani potřebné finance.
Proto tehdejší realizační tým trerérů a vedoucí týmu společně s hráči založili tento klub aby mohli pokračovat v rozdělané práci.
V roce 2006 se ke sledge hokejistům připojil jako další týmový sport florbal vozíčkářů v čele se Zbyňkem Sýkorou jenž je dnes jedním z tahounů Českého florbalu vozíčkářů. Florbalový tým se o 4 roky později integroval pod florbal zdravých a je niní nedílnou součástí nejvetšího florbalového týmu na jihu Čech.